Obecnie coraz więcej osób chętnie próbuje nowych smaków. Potrawy pochodzące z innych części Europy, a nawet z innych kontynentów obecnie znajdują się nie tylko w restauracjach, ale również w marketach. Każdy z nas spotkał się na przykład z gotowym zestawem sushi w sklepie. Ten azjatycki specjał coraz bardziej zyskuje na popularności. Jaka jest historia sushi i co sprawia, że tak wiele osób je uwielbia?

Kiedy powstało i jak się rozwijało sushi? 

Obecnie dostępność dań pochodzących ze wschodu jest naprawdę duża. Wystarczy pójść do restauracji albo kupić sushi ze sklepu, aby delektować się azjatyckim przysmakiem. Warto jednak się nieco cofnąć, aby dowiedzieć się, jakie były początki tej potrawy. Otóż pierwsze wzmianki o sushi pochodzą z 701-718 roku, jednak trudno jednoznacznie określić, kiedy spożywano je po raz pierwszy. Najprawdopodobniej pierwsze formy tego dania powstawały na polach ryżowych położonych wzdłuż rzeki Mekong w Azji. Najstarsza forma sushi była przygotowywana w naczyniach wypełnionych gotowanym ryżem, na którym umieszczana była surowa ryba.

Warto na chwilę zatrzymać się w XVII wieku, kiedy zaczęto doprawiać ryż octem, a ryba była doprawiana. W XX wieku pojawiły się z kolei charakterystyczne roladki Maki-zishi, które były serwowane z owocami morza, rybami czy warzywami i zawijane w płaty nori albo japoński omlet. Dziś natomiast mamy do wyboru sushi w przeróżnych formach – roladek zawiniętych w klasyczne maki lub odwrotnie czy równie popularne nigiri. Oprócz tego przysmakowi często towarzyszy sos sojowy, wasabi i marynowany imbir.

Dlaczego sushi jest tak popularne? 

Sushi coraz bardziej zyskuje na popularności, a do tego jest coraz bardziej dostępne, ponieważ sushi z Żabki czy innego sklepu jest dostępne właściwie na każdym rogu. Duże zainteresowanie tym daniem wynika przede wszystkim z tego, że jest zdrowe – jest źródłem białka, witaminy D, selenu, witamin z grupy B czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego nie sposób nie wspomnieć też o walorach smakowych, które sprawiają, że sushi jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Poza tym rolki składają się z przeróżnych składników, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.